Arhīvs | June, 2014

Atzīme: , , , , , , , , , , ,

Vasaras saulgrieži 2014

Publicēts 25 June 2014 Autors admin

Vasaras saulgrieži 2014


Kā jau katru gadu biedrības „Atceries Latviju” autori taisa vairāk vai mazāk tradicionālu Līgo vakara vai Jānu svinēšanas pasākuma bildes. Pagājušo gadu tie bija gan Jāņu atrakcijas Pedvālē un Rīgā šai gadā saņēmām uzaicinājumu no tautas tradīciju kopējiem uz folkloristu vasaras saulgriežu rituālu Kokneses apkārtnē. Zemāk biedrības „Atceries Latviju” fotogrāfa un radošā direktora Rolanda Kozuļa teksts un bildes.
Sagadījās tā, ka šogad saulgriežus sagaidīt iznāca nedaudz savdabīgi. Jau otro gadu. Pērn vēroju interesantu pasākumu Pedvālē, šogad kopā ar folkloras kopu piedalījos kādā citā. Iespaidi lika to padarīšanu papētīt mazliet nopietnāk. Kaut kā ierasts bija Līgo, Jāņi, bet kā un no kā tas cēlies. Tātad eju, lasu:

Vasaras saulgrieži 2014

Vasaras saulgriežos, kad visgarākajai dienai seko visīsākā nakts, mūsu tauta svin Jāņus. Šie svētki uzskatāmi par vislatviskākajiem svētkiem, kurus vismazāk ietekmējušas svešas vēsmas. Senlatvijā Jāņi svinēti kopš aizvēsturiskiem laikiem, pirmsākumi aizsniedzas nepārskatāmā pagātnē – zemkopju saules kulta laikos. Bija laiks, kad Jāņu ugunskuri pauda kosmiskās un zemes kārtības vienotību visā Eiropā. Pastāv pieņēmums, ka senākais šo saulgriežu svētku nosaukums bijis Zāļu diena, nevis Jāņi. Īsti svinamais laiks ir 21. vai 22. jūnijs, kā nu katru gadu astronomiski iekrīt saulgriežu punkts. Par to, ka svinam pāris dienas vēlāk, parūpējusies kristīgā baznīca, piesaistot Jāņu svinēšanu Jāņa Kristītāja dzimšanas dienai, ko Romas katoļu baznīca svētī 24. jūnijā. Kopā ar Kristus un Marijas dzimšanas dienu tā ir vienīgā, ko atzīmē liturģiski. Tas norāda, cik ļoti liela nozīme šai dienai piešķirta. Šo svēto īstie dzimšanas datumi nav zināmi, un „dzimšanas dienas” dažādu kristīgā biznesa apvērsumu dēļ baznīca fiksējusi noteiktos datumos. Tā arī Jāņa Kristītāja dzimšanas diena „uzpotēta” uz ļoti senas un harmoniskas dabas kultūras svētkiem. Klasiskās senatnes pazinējs un folklorists Mārtiņš P. Nilsons kādreiz teicis: „Nevis baznīcas svinam diena, arī Jāņa Kristītāja dzimšanas diena likusi Jāņiem kļūt par lieliem un izplatītiem svētkiem, bet gan tas fakts, ka Jāņa Kristītāja dienai kalendārā ir tāds stāvoklis, kur tai viegli varēja piesaistīt tautas ticējumus un parašas.” Mūsu senajās Jāņu ierašās nav ne mazāk kristietības pēdu.
Kā tas viss notiek dzīvē?

Vasaras saulgrieži 2014


Konkrētais pasākums, kurā es piedalījos, bija ļoti aktīvs. Piemēram tagad, kad rakstu (nakts23/24.jūn),izejot uz balkona varu redzēt kādu kaimiņu pagalmu. Tur viss notiek pēc ierastās shēmas(tā man šķiet). Cilvēki ir gatavojušies; pušķojuši māju, pirkuši gan jau sieru, alu un citas pārtikas preces. Tagad ir uzlikta uz pillu jaudu Radio2,sēž pie ugunskura, mielojas, atpūšas. Citiem vārdiem-BAUDA.
Tas šodien ir izplatīts un populārs modelis-justies kā skatītājam teātrī.
Man bija iespēja pavērot arī citu pieeju. Tur vienīgais vērotājs biju es ar kameru. Pārējais viss notika pēc scenārija ar visu dalībnieku iesaisti. Es tagad sīki neaprakstīšu visu programmu, bet man likās, ka vispirms tika veikta tāda kā enerģētiska sagatavošanās un pakāpeniska uzlādi, kas nemitīgi tika kāpināta līdz kulminācijai pa etapiem. Turklāt tās dejas, rotaļas, liekas, tiešām darbojās kā jaudīgs instruments. Līdzīgi kā pērn Pedvālē, kad publika tiešām saulrieta laikā uz dažām minūtēm izgaiņāja mākoņus.
Šogad, kaut kā iznāca vasaras saulgriežos bija tikai par dažiem grādiem siltāks nekā Ziemassvētkos,tomēr tika viss paveikts, kā nākas. Izveda vainagu pīšanu, rituālu pie ozola ar jostas siešanu, saules pavadīšanu, pērno vainagu dedzināšanu, uguns degšanu, deju ap ugunskuru, rasas vākšanu un daudz ko citu. Man likās viss bija ļoti loģiski un interesanti saplānots. Atsevišķi var pieminēt tādu kā brīvdabas siera siešanas šovu, ko turpat arī varēja nogaršot 🙂
Bilžu ir paprāvs žūksnis, bet šeit tomēr publicēšu tikai dažas-jo tie cilvēki it kā nebija ieradušos izrādi sniegt. NOLIKŠU ARHĪVĀ.
Foto: Rolands Kozulis / Atceries Latviju

Vasaras saulgrieži 2014


ATCERIES visas šīs bildes tapušas labdarības projekta ietvaros, ja tev tās patīk vari atbalstīt ziedojot!
ziedot

Atsauksmju (0)

Atzīme: , , , , , , , , ,

Baznīcu nakts 2014 bildēs

Publicēts 08 June 2014 Autors admin

Baznīcu nakts 2014 bildēs


6.jūnijā Rīgā pirmo reizi norisināsies kultūras pasākums „Baznīcu nakts”. Tā laikā no 18.00 līdz 24.00 vairāk nekā 40 dažādu konfesiju dievnamos notiks pasākumi, kas aicinās cilvēkus iepazīt baznīcu kultūras un garīgās vērtības. Baznīcu nakts ietvaros būs iespēja dzirdēt garīgās mūzikas koncertus, piedalīties ekskursijās, radošās nodarbībās bērniem un kopīgās lūgšanās. Pasākums norisināsies visā Rīgā –Āgenskalnā, Bolderājā, Centra rajonā, Mežaparkā, Latgales priekšpilsētā, Torņakalnā, Vecpilsētā un citur. Organizatori aicina ikvienu ieinteresētu rīdzinieku doties ceļā kājām, ar divriteni, sabiedrisko transportu vai personisko automašīnu un vakara gaitā paviesoties vairākās baznīcās, programmas izvēlē vadoties no katra paša interesēm.

Tātad….Rīga jau it kā nav biedrības interešu laukā pa lielam,bet dažreiz taisam izņēmumu. Pasākums bija pietiekoši vērienīgs,iesaistījās vairāk kā četrdesmit baznīcas,un tas notika pirmoreiz Latvijā. Bet pats svarīgākais,biju apsolījis meitiņai ērģeles parādīt. Tas mums vareni izdevās,tikām pat pašā augšā pie varenā instrumenta,kur apmeklētājus nemaz nelaida.

Mans mērķis bija Doms un citur nemaz neskraidījām. Tikai Pēterbaznīcā vēl iegājām uz brīdi-salīdzinājumam.

Doma baznīcas programma bija ļoti interesanta,īpaši bija padomāts arī lai bērniem būtu interesanti. Brīvprātīgie palīgi bija pietiekošā skaitā,palīdzēja rast atbildi uz jebkuru jautājumu.

Par pašu instrumentu….tur tā jokaini sanāca,ieraugot stalažas ,sabēdājos un nospriedu,ka tur notiek remonts. Bija bažas,ka koncertu atskaņos izmantojot elektroniku,bet NĒ-viss kārtībā. Restaurē grezno apdari un inkrustācijas,stabules skanēja…….vareni skanēja. Koncertam beidzoties,meitiņa sāka raudāt kāpēc tik maz.

Foto Rolands Kozulis / Atceries Latviju

Baznīcu nakts 2014 bildēs


ATCERIES visas šīs bildes tapušas labdarības projekta ietvaros, ja tev tās patīk vari atbalstīt ziedojot!
ziedot

Atsauksmju (0)

Advertise Here

Lunis Flickr galerijā

Skatīt visas bildes

Advertise Here